Wraz z uchwaleniem przepisów statuujących fundację rodzinną w polskim porządku prawnym jako doradca zajmujący się szeroko rozumianym procesem sukcesji otrzymuję dwa, powtarzające się pytania: czym jest fundacja rodzinna oraz czy fundacja rodzinna jest rozwiązaniem dla mnie?
Mówi dr Rafał Trzeciakowski – radca prawny w kancelarii Grabowski i Wspólnicy
Odpowiedź na pierwsze pytanie jest stała i niezmienna – fundacja rodzinna jest pierwszym w historii polskiego prawodawstwa instrumentem nakierowanym na budowę wielopokoleniowego przedsiębiorstwa rodzinnego. Wehikułem, który pozwala na oderwanie własności w biznesie rodzinnym od osób fizycznych, a zatem wyłączenie zawirowań wiążących się z procesami sukcesyjnymi przy jednoczesnym pomnażaniu majątku rodzinnego i jego dystrybucji do beneficjentów. Tylko tyle i aż tyle.
Odpowiedź na drugie pytanie jest znacznie bardziej skomplikowana i zależy od pytającego. Jeśli pytający ma zamiar budować wielopokoleniowe przedsiębiorstwo rodzinne – tak, fundacja rodzinna będzie rozwiązaniem dla niego. Jeśli pytający rozważa sprzedaż biznesu w perspektywie czasowej obejmującej jego życie – wtedy prawdopodobnie nie. Są to oczywiście najbardziej jaskrawe przypadki, a między nimi jest cała paleta barw uzasadniających zawiązanie fundacji rodzinnej w otoczeniu biznesowym i rodzinnym fundatora.
Kiedy fundacja będzie dobrym rozwiązaniem i jakie funkcje może spełniać fundacja rodzinna w rodzinie i firmie?
Artykuł został opublikowany w Magazynie Firm Rodzinnych RELACJE.
Magazyn wydawany jest przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych